Buradasınız
Home > Sanatçılar > Ali Kızıltuğ > ALİ KIZILTUĞ “KAN DAVASI-1” ALBÜMÜ

ALİ KIZILTUĞ “KAN DAVASI-1” ALBÜMÜ

Ünlü Halk Ozanı Ali Kızıltuğ Türkü Dostlarını Unutmadı

Âşık Veysel Şatıroğlu ve Âşık Mahzuni Şerif’ten çok etkilenen ozan “Kan Davası-1” albümünü çıkardı

 

Başarılarından dolayı yaşamı boyunca birçok ödüle layık görüldü

ali-kiziltug-kan-davasi-1-albumu-2

Dinleyebileceğiniz ve İndirebileceğiniz Dijital Platformlar

Ali Kızıltuğ;  1944 yılında Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Mursal köyünde doğdu. 1958 yılında bağlama çalmaya başladı. Bağlamaya ilişkin temel bilgileri köyünde bulunan Abbas ustadan öğrendi. İlk yıllarda başka aşıkların eserlerini ve yöresel türküleri seslendirdi.

1969 yılında ilk plağı olan “Asrı gurbet harab etmiş köyümü” çıktı. Bugüne kadar 103 plak ve 87 kaseti yayınlandı. 2.160 eseri bulunmakta ve bunların 550 tanesi başka sanatçılar tarafından seslendirildi.

1969 dan bu yana sadece kendi eserlerini seslendiriyor. Eserlerini hazırlarken genellikle önce şiir olarak yazıp sonra onları besteliyor. Ancak doğaçlamada çalıp söylüyor, 1971 yılında İstanbul Tepebaşı’nda yapılan ve tüm ozanların katıldığı bir atışma yarışmasında birinci seçildi geçim sıkıntısı nedeniyle göç etmek zorunda kalır ve 1973 de Ankara’ya yerleşti.
Aşık Veysel ve Aşık Mahzuni onu en çok etkileyen aşıklardır.

ali-kiziltug-kan-davasi-1-albumu-3

Uzun sap bağlama çalıyor ve bağlamasını hüseyni düzenine akort ediyor. “Baykuşlara kalan köy” ve “Sorma efendim” adında iki kitabı yayımlandı ve diğer eserlerini de 10 cilt kitap halinde yayınlamayı düşünmektedir.
Memur emeklisi ve 4 çocuk babası olan Ali Kızıltuğ halen Ankara’da kendisini şöyle özetliyor: “Ne yarimden vazgeçtim, ne sazımdan vazgeçtim, ne de vatanımdan vazgeçtim. Nasıl Mursal’dan geldiysem, o nazlım, sefil, tertemiz bir köylü çocuğu isem şimdi de aynıyım…”.
2011 yılında İstanbul da Sivaslı sanatçıları birliği tarafından düzenlenen “Ustaya Saygı” adlı programda yılın ozanı seçilerek onur plaketi aldı. 2012 yılında Ankara Halk Ozanları Derneği Başkanı Kenan Sahbudak tarafından “Ustaya Saygı” ve “Yılın Ozanı” ödülü verildi.

Ünlü Ozan “Ali Kızıltuğ“un hayata bakışı şu şekilde idi;
“Ne yârimden vazgeçtim, ne sazımdan, ne de vatanımdan vazgeçtim. Nasıl Mursal’dan geldiysem o mazlum, sefil, tertemiz bir köylü çocuğu isem şimdi de aynıyım.”

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

Yukarı