Buradasınız
Home > Genel > HÜSEYİN ALTIN’DAN “SEÇMELER”

HÜSEYİN ALTIN’DAN “SEÇMELER”

Ünlü sanatçı Hüseyin Altın sevilen arabesk eserleri “Seçmeler” albümünde topladı

Arabesk müziğin emektarlarından olan sanatçı albümde 10 eser seslendirdi

 

Seçmeler albümünde en dikkati çeken eser ” Cennetim Sensin” de yer almakta

huseyin-altindan-secmeler-2

Dinleyebileceğiniz ve İndirebileceğiniz Dijital Platformlar

Hüseyin Altın – Seçmeler Albümünde Yer Alan Eserler :

1) Dargınım
2) Canımsın Cananımsın
3) Cennetim Sensin
4) Geceler Halimi Görür Utanır
5) Bir Tanem
6) Batsın Bu Dünya
7) Bitermi Sandın
8) Yandım Allahım
9) Sevgilim Dinle/Mümkün Mü Sevgilim
10) Dergah

2016 Yılında Elim Bir Kaza Sonucu aramızdan ayrılan sanatçı Hüseyin Altın kimdir? Hatırlayalım.

Hüseyin Altın, 1 Nisan 1958 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir. 8 yaşlarında Erzurum ili Yakutiye merkez ilçesi Kars Kapı’da Keresteciler Sitesi’nde çay ocağında çalışmaya başlamıştır. Çay ocağında çalışırken, esnaflar tarafından sesi çok güzel olduğu için sürekli türküler okutulmuştur. Her yerde beğenilmeye başlayan sanatçımız, daha sonraki yıllarda yerel müzisyenlerle tanışmıştır. İlk kez Erzurum Kalesi’nde sahne alarak Türkiye’nin ilk çocuk sanatçısı ünvanını almıştır.

huseyin-altindan-secmeler-3

 

Hüseyin Altın, Türk arabesk müzik sanatçısı ve bestecisidir. Türkiye’nin önde sanatçılarından biri olmasına rağmen, değeri fazla bilinmemiştir. Türkiye’nin ilk çocuk sanatçısıdır. 1958 yılında Erzurum’da doğmuştur. Evli ve üç çocuk babasıdır. İlk albümü, Hüseyin Altın adıyla yayınlanmıştır. 1970’li yıllarda arabeskin zirvedeki isimlerinden biri olmuştur. Neden Saçların Beyazlanmış Arkadaş, Dargınım, Hasret Akşamları parçaları ile meşhur olmuştur.

Ablasının ısrarı ile İstanbul ‘a gelen Hüseyin Altın, gazinoda işe başlamıştır. Gündüzleri öğrenimi için okula gitmiş, akşamları ise gazinolarda sahne alarak yaşantısını sürdürmüştür. Gazinolarda yaşadığı deneyim, profesyonel müzik yaşantısına zemin hazırlamıştır. Kısa zamanda sesinin güzelliği ile kendini Unkapanı’nda bulan sanatçımızın profesyonel yaşamı, İstanbul’da böylece başlamıştır.

Hüseyin Altın, ilk 45’lik plağını 1972 yılında kendi adıyla piyasaya çıkartmış olup “Maziye Gömdüm Seni” ve “Bana El Oldun” adlı iki şarkıyı bu plakta yorumlamıştır. 1975 yılında Evren Plak ile anlaşarak, aynı yıl içinde “Deli Gibi Sevdim” , “Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş”, “Beterin Beteri Var” ve”Aşkın Bende” isimli toplam ikişer şarkıdan oluşan 3 ayrı 45’lik daha çıkarmıştır. 1976 yılında Grafson Plak ile anlaşarak aynı yıl içinde 12 şarkılık “Tatlı Azap” albümü ile birlikte “İçiyorsam Sebebi Var” ve “Bizi Sarhoş Görüyorlar” isimli iki adette 45’lik çıkartmıştır. Daha sonraki parlak yılları olan 1977 – 1982 yılları arasında çalışmalarına Grafson Plak’ta devam etmiştir. Bu yıllar içerisinde aynı firmada “İsyan Neye Yarar” , “Anlatayım Derdimi” , “Bıktım Artık Yaşamaktan” isimli üçer 45’lik daha piyasaya sürmüştür. Yine 1977 – 1982 yılları arasında “Divane” , “Sabahsız Geceler” , “Gurbet Yolu” , “Bahtı Karalı” isimli longplaylerini çıkartarak adını arabesk müzik sanatçıları arasına yazdırmayı başarmıştır. “Sevemedim Karagözlüm” şarkısını ilk söylediğinde Orhan Gencebay gibi usta bir isim arkasında saz çalmıştır.

1981 yılında ilk filmi olan “Hor Görme Garibi” film piyasasına girmiştir. Daha sonraki yıllarda “Bahtı Karalı” , “Aşk Sürgünü” , “Bahtı Karalı” , “Dertlerin Sahibi” , “Gecelerin Adamı” , “Kadersizler” gibi filmlerde hiç oyunculuk deneyimi olmamasına rağmen rol almıştır. Bu filmlerin arkasından, Odepsi Fono ve Güneş Plakçılık gibi şirketlerde birbiri ardına müthiş albümler çıkartarak, arabeskte lider isimlerinden biri haline gelmiştir. “Gecelerin Adamı” , “Zamanında” , “Hasret Akşamları” , “Sevda Durağım” , “Dargınım” , “Bahar Yeli” gibi albümler en çok sevilenler listesinde yer almıştır. Yaşadığı talihsizlikler, gördüğü acılar onun söz ve besteci yönünün ortaya çıkmasına ve birbirinden güzel eserler yaratmasına sebep olmuştur. Sevenlerinin gönlünde taht kurmasını sağlayan bir çok önemli eserde imazası vardır. Hüseyin Altın yarattığı eserler kadar sesi ve farklı yorumu ile de övgüye layıktır.

1986 yılında dünya evine giren Hüseyin Altın, aynı zamanda 3 çocuk babası olmuştur. Evlilik sonrası yaşantısını yine İstanbul’da sürdürmeye devam etmiştir. 80’li yıllarda ise yine çok güzel albümler çıkarmıştır. Popülizmin meşhur olduğu 90′ lı yıllarda, en küçük çocuğunun rahatsızlığı ve değişen sanat dünyası sebebiyle müziğe bir süre ara vermek zorunda kalmıştır. Bu arada sadece bir kez film çevirmiştir. 2004 yılına kadar müzik piyasasından çekildiği sanılsada, bu dönem içerisinde albümlerini ve plaklarını yayınlamaya devam etmiş ve sevenlerine seslenmeyi asla bırakmamıştır. Sevenlerine en son “Telli Turnam” isimli albümüyle 2004 yılında seslenmiştir. Bu tarihten sonra yaklaşık 8 yıl boyunca müzik piyasasından uzak kalan sanatçımız, 2012 yılında sevenleri ile tekrar buluşmuştur. Bu yıl içerisinde “Bizim Şarkımız / Yalnız Adam” isimli albümü ile kendini yeniden hatırlatmıştır.

Hüseyin Altın, Dünyada eşine ender rastlanacak bir ses rengine, müthiş şarkılara ve usta bir yorum yeteneğine sahip olan bir sanatçımızdır. Arabesk müziğin emektarlarından olan sanatçının müzikal bilgi ve birikimi üst düzeyde olup, sözü ve müziği kendisine ait olan onlarca şarkısının yanı sıra bu şarkıların düzenlemelerini, aranjörlüğünü ve çoğu albümünün müzik yönetmenliğini yapmıştır. Şan, şöhret kaygısı taşımadan ahlakı ve sanatçı kişiliği ile gündeme gelerek örnek bir görüntü sergilemiştir. Medyanın çirkinliklerinden uzak durmayı tercih ederek, efendiliği, dürüstlüğü, sesi ve sanatı ile halkın gönlünde yer edilebileceğini herkese ispatlamıştır.

23 Temmuz 2016 Yılında Elim Bir Kaza Sonucu aramızdan ayrılmıştır.

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

Yukarı