Buradasınız
Home > Etkinlikler > SANATÇIMIZ “ALPAY” UĞUR MUMCU’YU ANMA PROGRAMINDA ÖDÜL ALDI

SANATÇIMIZ “ALPAY” UĞUR MUMCU’YU ANMA PROGRAMINDA ÖDÜL ALDI

Uğur Mumcu, Anma Ve Ödül Gecesi İle Anıldı.

ALPAY’a Yaşam Boyu Sanat Ödülü verildi.

 

ALPAY dünün, bu günün ve geleceğin aydınlık düşüncesinin anıldığı bu törende ödül almak çok daha özel” dedi.

sanatcimiz-alpay-ugur-mumcuyu-anma-programinda-odul-aldi-2

10 Kategoride Ödüller Verildi.
Gecede Siyaset Ödülleri CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ile Romanya Ankara Büyükelçisi Gabriel Catalin Sopanda’ya, Basın Ödülleri Meliha Okur, Ahu Özyurt ve Ömer Duru’ya, Bilim Ödülleri Özgür Taşkın ve Ferhat Aydoğan’a, Hukuk Ödülleri Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ve TGS Avukatı Meliha Selvi’ye, Sanat Ödülleri Prof. Devrim Erbil, Uluslararası Sanat Çalıştayı Komitesi ve Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu Sanat ve Bilim Komitesi’ne, Edebiyat Ödülleri Enis Batur, Uluslararası Eskişehir Şiir Buluşması Düzenleme Komitesi, Kenan Kocatürk ve Arif Keskiner’e, Çevre ve Kent Ödülleri Güven İslamoğlu, Prof. Dr. Can Ayday, Prof. Dr. Ruşen Keleş, Mücadele Ödülleri Ahbap Derneği Eskişehir Şubesi, Şeker – İş Sendikası Şube Başkanı Hamit Dokuzlar, Emine Cevahir Çalıkuşu, Yardım Sevenler Derneği, Nakliyat İş Şube Başkanı Ali Özçelik ve Tekirdağ Pınarça Mahallesi’nden Hediye Hoban, İlknur Bozkaya ve Fevziye Buğa’ya, Spor Ödülleri Paralimpik Dünya Şampiyonası 4.’sü Sümeyye Boyacı, Eskişehirspor Genç Sporcusu Metehan Altunbaş ve Tepebaşı Gençlik Spor Kulübü Voleybol Takımı’na, Yaşam Boyu Başarı Ödülleri ise Alpay ile Tunç Başaran’a takdim edildi.

sanatcimiz-alpay-ugur-mumcuyu-anma-programinda-odul-aldi-3

 

Tepebaşı Belediyesi ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Şubesi tarafından düzenlenen 26. Uğur Mumcu Anma ve Ödül Gecesi yoğun katılımla gerçekleşti. Gecede Uğur Mumcu Ödülleri 10 kategoride sahiplerini buldu.

Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi tarafından düzenlenen 26. Uğur Mumcu Anma ve Ödül Gecesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Geceye CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Romanya Büyükelçisi Gabriel Catalin Sopanda, ÇGD Şube Başkanı Can Hacıoğlu, ÇYDD Şube Başkanı Sevgi Akmen, ADD Şube Başkanı Azmi Kerman, siyasi partilerin ve STK’ların temsilcileri ile gazeteciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gecede Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan Alpay “Ödül almak çok güzel bir şey ama dünün, bu günün ve geleceğin aydınlık düşüncesinin anıldığı bu törende ödül almak çok daha özel” dedi.

Bir diğer Yaşam Boyu Başarı Ödülünün sahibi olan Yönetmen Tunç Başaran da “Türkiye’deki her gönülden 100 binlerce Uğur Mumcu gibisiniz” dedi.

Fikirlerini Yaşatmaya Devam Edeceğiz.
Gecenin açılış konuşmasını yapan ÇGD Eskişehir Şube Başkanı Can Hacıoğlu, “Uğur Mumcu sadece gerçekleri yazdığı için katledildi. Aradan 26 yıl geçti ve ÇGD olarak biz de 26 yıldır, örnek aldığımız ağabeyimiz Uğur Mumcu’yu anıyoruz. 1999’dan bu yana da Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç göreve geldiğinde, yaptığı ilk işlerden birisi Uğur Mumcu’yu anma gecesi düzenlemekti. Daha sonra güçlerimizi birleştirdik, 1999’dan bu yana Tepebaşı Belediyemizin katkıları ile Uğur Mumcu’yu anmaya çalışıyoruz. Mumcu adına birçok tören düzenleniyor ama onun adına ödül sadece Eskişehir’de veriliyor. Kendisi de Eskişehir’i çok severdi. 26 yılda hiçbir şey değişmedi, cinayeti aydınlatılamadı. Bizler onu anmaya, fikirlerini yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Siyaset Ödülünü alan Romanya Büyükelçisi Gabriel Catalin Sopanda da “Eskişehir’e ilk kez gelmiyorum. Eminim ki yakın zamanda Eskişehir ve Romanya arasında ticari gelişmeler yaşayacağız” dedi. Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da konuşmasında, “Geçtiğimiz yıl da Filistin Büyükelçisi Faed Mustafa’ya bir ödül vermiştik. Ondan sonra Filistin ile bir kardeş şehir ilişkimiz gelişti. Romanya ile de aynı şekilde güzel ilişkilerimiz var. Sayın Büyükelçi bizi kırmadı ve davetimize katıldı. Bugün Uğur Mumcu’yu anıyoruz, çok büyük bir insan” dedi. Gecede Basın Ödülünü Meliha Okur alırken, diğer Basın Ödülünün sahibi de Ahu Özyurt oldu. Özyurt, “Uğur Mumcu’yu kaybettiğimiz de gencecik bir üniversite öğrencisiydim ve gazeteci olmak istiyordum. Kaybettiğimiz gün oturup 3 saat düşündüm, hakikaten bu işi yapmak istiyor muyum diye. Sonra biraz daha geriye gidip 80 öncesi yazdıklarını hatırladım. Bu gazetecilik bizim için hala idoldür” dedi. Hukuk Ödülünü Meliha Selvi alırken, Sanat Ödülü Devlet Sanatçısı Prof. Devrim Erbil’e takdim edildi. Çevre ve Kent Ödülü Prof. Dr. Ruşen Keleş’e, Edebiyat Ödülü Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk’e verildi. Bir diğer Edebiyat Ödülü takdim edilen isim olan Arif Keskiner “Uğur Mumcu çok sevdiğim bir dostumdu. Bu ödülü sinemacı kimliğimle de almak istiyorum” dedi. Termik santral yapımını engelleme mücadelesi veren Tekirdağ Pınarça Mahallesi’nden Hediye Hoban, İlknur Bozkaya ve Fevziye Buğa da gecede Mücadele Ödülü aldı.

Programda ödüllerini alan katılımcılar, sahneden inerken Uğur Mumcu köşesine karanfiller bıraktı. Ayrıca gecenin sunuculuğunu üstlenen İki Elin Sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası Koordinatörü Kaan Kıran da seslendirdiği Yiğidim Aslanım isimli türkü ile salonu dolduranlara duygu dolu anlar yaşattı.

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

Yukarı