Buradasınız
Home > Genel > SANAT GÜNEŞİMİZ “ZEKİ MÜREN”

SANAT GÜNEŞİMİZ “ZEKİ MÜREN”

Sanat Güneşimiz “Zeki Müren”

“Size doyum olmaz sevgili dinleyicilerim. Ama n’apayım ki zamanı bize doyuran saatin iki siyah parmağı, akreple yelkovan, bana ‘hadi güle güle’ diye işaret ediyorlar.

 

Gelecek hafta aynı vakitte i’şallah yine görüşmek üzere, hadi alla’sma’ladık…”

sanat-gunesimiz-zeki-muren-2

En sevilmeyen sözlerinde Zeki Müren’in ama sık sık kullanırdı, her veda edişinde bu sözleri. Bir tek son vedasında söyleyemedi. Sevenlerinden ayrılırken…
O halen bizlerle ve bizlerle kalacak. Seslendirdiği yüzlerce eseri, bestesini yada sözlerini yazdığı ve hatta kaleme aldığı onlarca şiirleri ile yine bizim SANAT GÜNEŞİ’miz olarak yaşamaya devam edecek.

06 Aralık 1931’de Bursa’da doğan, 24 Eylül 1996’da İzmir’de kaybettiğimiz Sanat Güneşimiz Zeki Müren…
Türk Sanat Müziği’nin eşsiz sanatçısı… Bursa’da başladığı orta öğrenimini İstanbul’da Boğaziçi Lisesi’nde tamamladı. İstanbul’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Süsleme Bölümü Sabih Gözen atölyesinden mezun oldu. Desen çalışmalarını öğrencilik yıllarından başlayarak pek çok kez sergiledi.

sanat-gunesimiz-zeki-muren-3

 

Zeki Müren, Bursa’da tamburi İzzet Gerçeker’den aldığı solfej ve usul dersleriyle musiki bilgileri öğrenmeye başladı. 1949da, Boğaziçi Lisesi’nde okurken Agopos Efendi (sinema yönetmeni ve senaryo yazan Arşavir Alyanak’ın babası) ile udi Kir kor’dan aldığı derslerle de musiki eğitimini sürdü. Daha sonra fasıl musikisini iyi bilen ve geniş bir repertuarı olan Şerif İçli’den çeşitli eserler meşk etti; Refik Fersan’dan, Sadi Işılay’dan, Kadri Şen çalar’dan yararlandı.

1950 de sınavla İstanbul Radyosu’na girdi. İstanbul radyosunda 1951 de, canlı olarak yayımlanan bir programda ilk radyo konserini verdi ve bu konseri çok beğenildi. Bundan sonra Türkiye radyolarında düzenli olarak okumaya başladı. Radyo programları on beş yıl sürdü, bunların çoğu canlı yayın programlarıydı. Müren bundan sonra kendini daha çok sahne ve plak çalışmalarına verdi. Alışılmış kalıpları zorlayan elbiseleri ve sahne davranışı ile halkın ilgisini sürekli olarak üstünde tutmayı başardı.

sanat-gunesimiz-zeki-muren-4

Zeki Müren 600 ü aşkın plak ve kaset doldurdu. Plağa okuduğu ilk şarkı Şükrü Tunar’ın “Bir muhabbet kuşu” güfteli şarkısıdır. Müren 1955 te “Manolyam” adlı şarkısıyla Türkiye’de ilk kez verilen Altın Plak Ödülü’nü kazandı.
Zeki Müren Türkiye’de en çok konser veren ses sanatçısıdır. Bir yılda yüz konser verdiği dönemler olmuştur. Kendisine ‘sanat güneşi’ unvanı verilmiştir. Yabancı ülkelerde de birçok konser vermiştir.

İki yüz dolayında şarkı besteledi. On yedi yaşındayken bestelediği “Zehretme hayatı bana cânânım” mısraıyla başlayan acemkürdi şarkı bestelediği ilk şarkıdır. “Şimdi uzaklardasın gönül hicranla doldu” (suzinâk), “Manolyam” (kürdilihicazkâr), “Bir demet yasemen” (nihavend), “Gözlerinin içine başka hayal girmesin” (nihavend) güfteli şarkıları sık sık okunan, en sevilen şarkılarıdır. Müren bu şarkıları plaklara da okumuştur.Unutulmaz Maksim Gazinosu sahnelerinde aralıksız 11 yıl Behiye Aksoy ile dönüşümlü olarak sahne almıştır.

sanat-gunesimiz-zeki-muren-5

Zeki Müren 1955’ te Beklenen Şarkı adlı filmde sinema oyunculuğuna başladı. Büyük bir ticari başarı kazanan bu filmden sonra şarkılarının çoğunu kendisinin bestelediği on sekiz filmde daha oynadı. 1955’te de Arena Tiyatrosu’nca sahneye koyulan Çay ve Sempati adlı oyunda da baş roldeki oyuncuydu. Ayrıca ‘Bıldırcın Yağmuru’ isimli bir şiir kitabı da vardır.
Zeki Müren kalp rahatsızlığı ve şeker hastalığı yüzünden 1980 den sonra sahne hayatından ve musikiden uzaklaştı. Bodrum’daki evine kapandı, münzevi bir hayat yaşadı. 24 Eylül 1996 Çarşamba günü, TRT İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen tören sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Cenazesi görülmemiş bir halk kalabalığının katılmasıyla büyük bir törenle kaldırıldı. Mezarı, doğum yeri olan Bursa’da Emir sultan mezarlığındadır.

sanat-gunesimiz-zeki-muren-6

Vasiyetinde mirasının en büyük bölümünü Mehmetçik Vakfı’na ve Türk Eğitim Vakfı’na bırakan SANAT GÜNEŞİ, ölümünün 20. Yılında dahi eserleri ile kazandırmaya devam ediyor. Yorumladığı, bestelediği ya da kaleme aldığı eserler ile çocukların gençlerin eğitimlerine katkıda bulunuyor.

Milyonlar satan albümlerinin yanı sıra telif hakları ile de genç neslin eğitimine katkı sağlayan Zeki Müren, yıllar önce yaptıkları ile ölümsüzler arasına girmeyi başardı.

sanat-gunesimiz-zeki-muren-7

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

Yukarı