Buradasınız
Home > Genel > RECEP AKTUĞ’DAN TÜRKÜLER

RECEP AKTUĞ’DAN TÜRKÜLER

Sanatçı“ DÖRT “ adını verdiği “TÜRKÜ” albümü ile Müzik Severlerle buluştu

Uzun bir aradan sonra RECEP AKTUĞ yeniden sizlerle

 

Albümün aranjörlüğünü Erdinç Şenyaylar yaptı

recep-aktugdan-turkuler-1

Dinleyebileceğiniz ve İndirebileceğiniz Dijital Platformlar

13 Mayıs’ta Çeşme’de dünyaya gelen Recep Aktuğ, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra 1973 yılında henüz liseye giderken Anadolu pop tarzında müzik yapılan “Gelenek” isimli grupta yer alarak müzik ile iç içe bir yaşam sürmeye başladı. Bu grup ile ilk profesyonel çalışmasını ise “Mogambo” isimli gece kulübünde yaptı. Müzisyen ve oyuncu olan Recep Aktuğ, aynı zamanda kendisi gibi oyunculuk yapan Zeynep Aktuğ’un da babasıdır.

Lisenin bitmesinden sonra üniversite için İstanbul’a geldi ve İstanbul Üniversitesi Şişli Siyasal Bilgiler Yüksek Okulu’nda eğitimine başladı. Bir yandan okurken diğer bir yandan ise “Grup Stüdyo” isimli grupta yer aldı. Siyasal bilgiler yüksek okulu’nda 4 sene okumasının ardından Tm Devlet Konservatuarı’na kayıt oldu. Eğitimi esnasında ise grafikerlik ve pazarlamacılığın yanı sıra Hafta Sonu gazetesi’nde çalışmaya başlamış oldu. Arkadaşları ile kurmuş olduğu “Arı Yapım” isimli şirketin ilk sanatçısı Sezen Aksu iken çıkartılan ilk plak ise “Kaybolan Yıllar”dı. Ardından ise çıktığı anda Türkiye’de adından oldukça ciddi şekilde söz ettiren “Disko Fasıl” çıktı. 1976 yılında ise Türkiye’nin ilk eşli vokal grubu olan Kısa Dalga’yı kurdu. Ayten Alpman ile Sheraton Oteli’nde yaptığı ilk gece çalışması; oldukça başarılı geri dönüşleri aldı. Besteleri ile katıldığı 1978 Antalya Altın Portakal şarkı yarışması’nda iki bestesi ile ikincilik ve yedincilik ödüllerini aldı.

recep-aktugdan-turkuler-2

 

Cantekin ile 1979 yılında Eurovision’a katılan Recep Aktuğ, iki sene sonrasında Canım ve Giden Gençliğe isimli şarkıları ile ilk kırkbeşliğini çıkartıp askere gitti. Askerden dönmesi sonrasında ise müzik kariyerindeki oteller dönemi başlamış oldu. 1983 yılında Buğra Uğur bestesi ile Eurovision Türkiye birincisi oldu ve Çetin Alp ile beraber Almanya’da ülkemizi temsil etti.

Hazırlamış olduğu besteler ve şarkı sözleri pek çok sanatçı tarafından kullanılan Recep Aktuğ, bununla beraber oyunculuk kariyerinde de birçok reklam ve dizide yer aldı. Bu yapımlardan en bilineni ise yayınlandığı dönemde reyting rekorları kıran Aşk-I Memnu’ydu. Burada Hilmi Önal karakterine hayat verdi. Bunun dışında Fetih 1453’de yine bilinen yapımlarından bir tanesidir.

İnsanların onları tanıdığı tarzından çok daha farklı bir albüm için çalışmalara başlayan Recep Aktuğ, yapımcısı Medeni Uçar’ın önerisi ile  sevilen türküleri seslendirmeyi tercih etti. Hazırlanmış olan türküler ise “Recep Aktuğ dört isimli albüm ile müzikseverlere sunuluyor.

Recep Aktuğ “Dört” Albümünde Yer Alan Eserler:

1) Bülbülüm Altın Kafeste
2) Sarı Gelin
3) Saza Niye Gelmedin
4) Gesi Bağları
5) Ferayidir Kızın Adı Ferayi
6) Askaros Deresi
7) Çökertme
8) Ah Bir Ateş Ver
9) Değmen Benim Gamlı Yaşlı Gönlüme

recep-aktugdan-turkuler-3

Uzun bir aradan sonra tekrardan onu sevenlerin karşısına çıkan Recep Aktuğ, Erdinç Şenyaylar’ın aranjörlüğünü yaptığı albümünde oldukça sevilen dokuz türküyü oldukça etkili şekilde seslendirdi. Böylece müzikseverler en sevilen türküleri bir de Recep Aktuğ’un ağzından dinleme imkanına sahip olacak. Sanatçının ortaya koyduğu bu performans ise EFLATUN MÜZİK etiketi ile 02/Ekim/2017 tarihinde tüm müzik marketlerin yanı sıra dijital platformlarda yerini aldı.

RECEP AKTUĞ – SAZA NİYE GELMEDİN ( VİDEO KLİP)

Recep Aktuğ – Saza Niye Gelmedin  ( Sözleri ) :

Saza Niye Gelmedin
Saza niye gelmedin
Söze niye gelmedin
Gündüz belli işin var
Gece niye gelmedin

Üç gün dedin, beş gün dedin
Aylar oldu gelmedin
Geçen Cuma gelecektin
Haftalardır gelmedin

Çaldığım saza mı yanam
Ettiğin naza mı yanam
Alam yari koynuma
Kış yatam, yaz uyanam

Söz-Müzik :Anonim

RECEP AKTUĞ – AH BİR ATEŞ VER ( VİDEO KLİP)

Recep Aktuğ – Ah Bir Ateş Ver ( Sözleri ) :

Ah bir ataş ver cigaramı yakayım
Sen salın gel ben boyuna bakayım
Uzun olur gemilerin direği
Ah çatan olur efelerin yüreği
Ah yanık olur anaların yüreği

Ah vura taşa gavur sinem koy yansın
Arkadaşlar uykulardan uyansın
Uzun olur gemilerin direği
Ah çatan olur efelerin yüreği
Ah yanık olur anaların yüreği

Söz-Müzik : Anonim

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

Yukarı